KURUMSAL BESLENME DANIŞMANLIĞI


Kurumsal Danışmanlık işyerlerinde çalışanların ve yöneticilerin verimini artıran, sağlığın korunması ile yaşam kalitelerini yükselten çalışmalar bütünüdür.

Bu hizmet; çalışanların beslenme konusunda eğitimlerini, işyerinde çıkan menülerin yeterli ve dengeli olarak planlamasını, mutfak bulunan kurumlarda hijyen ve besin güvenliği konusunda denetim ve birime ait personellerin eğitimlerini kapsar.

Ülkemizde şirketler için henüz çok yeni bir tanım gibi görünse de aslında uluslararası platformda pek çok şirket; yaklaşık 20-25 yıldır, çalışanların sağlığının korunması, hastalıklarının önlenmesi (raporlu veya izinli geçen sürenin azaltılması), performanslarının ve yaratıcılıklarının artması buna bağlı şirket verimliliğinin de artırılmasına yönelik bu hizmetleri almaktadır.

Bireysel beslenmenin günlük yaşantımızdaki koruyucu etkisinin farkındalığı giderek artmaktadır. Ancak bireye özgü beslenme programlarının yanı sıra son zamanlarda kurumsal beslenmenin önemi de pek çok çalışma ve raporda vurgulanmaktadır. Dünya çapında 143 bin çalışana sahip, gıda ve içecek sektörü şirket CEO’su Steven Reinemund 1990 yılından bu yana bu konu üzerine eğilmekte ve; “Sağlıksız ve mutsuz çalışanlarla başarılı şirket yönetmek neredeyse olanaksızdır.” Sözleriyle kurumsal iyileştirmenin önemini vurgulamaktadır. 

“Kurumsal Wellness” olarak da bilinen bu kurumsal iyileştirme programlarını değerlendirmek adına  Amerikan sigorta şirketi Prudential tarafından 211 şirketin katılımıyla yürütülen bir çalışmada iyi bir wellness programı ile; işe gelinmeyen günlerde yüzde 20 oranında azalma, kişi başına düşen verimsizliklerde yüzde 32 azalma, ilaç harcamalarında da yüzde 46 oranında düşme sağlanabilmektedir.

DİYET ANTALYA

Öğretmenevleri Mahallesi

Atatürk Bulvarı 3.Utku Apt.

No: 92/7 

Konyaaltı / ANTALYA 

info@diyetantalya.net

  • Telefon: 0 543 926 01 53

YASAL UYARI

Site içeriğinde bulunan yazılar bilgilendirme amaçlıdır.

© 2018 / Diyetisyen Fatma Altıntaş Kaplan

Search